Sosyal paylaşım siteleri ve “Oynayan Taşlar”

Yaşadığımız çağ teknolojinin bu günlük zirvede olduğu çağ. İnternet ile dünyanın küçülmesini görebiliyor ve hissedebiliyoruz…yaşıyoruz. Bu yakınlaşmada sosyal paylaşım sitelerinin önemli payı olduğu inkar edilemez. Windows 3.1 ile başlayan İnternet, Windows 95 ile daha da hızlı ve geniş kapsamlı olarak tabana yayılmaya başladı. Windows 98 ilk yazılımı Windows 95 i, aratmadı ise de başarılı olduğu söylenemez.

Windows 98 ikinci yazılım ilkinin hatalarında büyük düzeltmeler yapmasına rağmen, zirveye ulaştı söylemek mümkün değil idi. Windows 2000 ile, DOS (Disk operating system)Disk işletim sistemine son veren Microsoft, kısa bir zaman içersinde Windows XP ile zirveye yanaştığının sinyalını veriyordu ve öyle de oldu. Ben burada işletim sistemlerinin özelliklerini yazmak amacında değilim.

Gelişen dijital teknolojinin dünya üzerindeki etkisine göz atmak istiyorum. Hızlı İnternet ve yanında getirdiği sosyal siteler, her vatandaşın kullanabileceği kolaylıkla yaygın bir duruma geldi. Çoğulcu katılım ile dünyanın küçüldüğünü her gün dakıkasına varıncaya kadar yaşadık ve yaşıyoruz.

Sosyal sitelerde her gün milyonlarca paylaşım gerçekleşmektedir. Bunların hepsi okunmaya değermi(?) ap ayrı bir soru. Herkes kendine göre okumak istediğini seçmekte hak sahibidir. Bu kadar geniş açılım tabii ki dünya politikasında etkisini gösterecekti. Bunun en güzel misalini „Arap baharı“ ile yaşadık. Facebook, Twiter, hi5, Msn, Google, Yahoo, hibi, bado, Mirc, Isq ve daha pek çok sosyal paylaşım sitesi bireylerin duygu ve düşüncelerini değiştirdi.

Eskilerde yönetimleri eleştiren insanlar çok dikkatli olmalıydı. Yazılarından ötürü sadece kendilerini değil, aynı zamanda aile fertlerini de tehlikeye atıyordu. Çoğulcu katılım ile gerçekleşen yayılma, batının desteği ile daha da özgür bir paylaşım alanına döndü. Yaşadığımız „Arap baharı“ bunun en bariz misalidir.

Önce Cezayir de başlayan ayaklanmalar kısa zamanda Mısır hükümetinin de sonu geldiğinin sinyallerini verdi. Mısır özelinde ‘facebook ve bado’nun oluşturduğu özgür iletişim alanı içerisinde toplanmaya başlayan halk 20 güne yakın süren bir direnişle Hüsnü Mübarek’in kırk yıldır süren iktidarını yıktılar. Mübarek iktidarının sözde cumhuriyetini, özünde cumhuriyet ve demokrasi ile değiştirdiler. Mübarek her katıldığı seçimde baskıyla iktidar oldu, muhaliflerini ortadan kaldırdı, sürdü, cezalandırdı, şimdi ise yaptığı zulmün cezasını çekmekte. Arkasından Libya sıradaydı. Muammer El Kaddafi kırk yıl yönettiği halkını yedirmiş içirmişti ama; özgür değildiler.

Sosyal medya burada da etkinliğini götermekte geç kalmadı. Sonuç olarak Kaddafi de acı ve insanlık dışı bir şekilde kendi halkı tarafından linç edilerek öldürüldü. Şimdi sırada kimler var bilinmez. Bilinmez ama…kör görmezse sezer, hisseder misali, Libya ile „Arap baharı“ bitmiştir denilemez. Bu durum Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya ve Cezayir’in yanı sıra diğer 3. Dünya ülkelerini de kapsayabilir(?)

Sosyal paylaşım özelinde şunu da unutmamak gerekir, Avrupa ve Amerika destek verdikleri bu devrimlerde, kaybetmeye başladıkları çıkarlarını koruma isteğinin de olduğunu unutmamak gerekir. 1930’lu yıllardan itibaren askeri cuntaları iktidara getiren yine onlardı ve çıkarları içindi. Şimdilerde ise çok hoşlarına gitmese de, halkın güçlendiğini görünce arkalarında durmak gerektiği fikrinden duruma göre bir yaklaşımla demokrasi, halkın özgürlüğü, halkın görüşüne sesine saygı konuşmaları yapılmaktadır.

Sosyal medyanın gücü gelecekte daha da artacağa benziyor. Gerek özel, gerekse toplumsal hayatımızda, artısıyla eksisiyle yaşamın bir parçası olarak kalacaktır.

Bilinçli kullanabilmek umuduyla!

Kalın sağlıcakla

Mehmet Sungur

Reklamlar

Hakkında Duygu Karayel
Ben Duygu KARAYEL, Ülkemi ve ülkemin insanlarını seviyorum. Bize Cumhuriyeti armağan edenlere, başta M.K. Atatürk olmak üzere saygı ve şükranlarımı sunarım!

4 Responses to Sosyal paylaşım siteleri ve “Oynayan Taşlar”

 1. Çok değerli Mehmet Abi, öncelikle her zaman olduğu gibi hassas ve önemli bir konuya değinmişsiniz. Tüm söylemlerinize katılıyorum.

  Ayrıca yeğenim Duygu’nun bloğunda böylesi önemli bir konuyla açılış yapmanız benim içinde kıvanç vericidir.

  Değerli fikirleriniz ve tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

  Sevgi ve selamımla..
  Ayşegül Karayel

 2. Çok teşekkür ederim sevgili dostum. Ne var ki söylemek; yorumunu düzeltmek zorundayım. Ben açılışı bu yazı ile yapmadım; Duygu’nun kaleminden “Hoş geldiniz” olarak yaptım, bu birincisi. İkincisi ise(?) Doğan yayın ile hiç bir kategori açtığımı hatırlamıyorum, yazımın en az Senin, ya da Duygu’nun adıyla yayınlanmasını tercih ederdim.

  Sevgiler, saygılar

 3. Çok doğru sölüyorsun Mehmet Abi,ama bende halama heves ettiğimden sölemiştim.

  Sevgilerle,saygılarla

 4. Merhaba Duygu,
  Her şeyden önce şunu bilmeni istiyorum; eminim ki Sen halanın en çok sevdiği kişisin. Ve eminim ki; Sen öyle sıradan bir çocuk da değilsin. Bende halanın bir dostu olarak sana yakışanı yapmaktan başka bir şey düşünemem. Onun için seçtiğim Thema’da özellikle Seni düşünerek hareket ettim. Halanın ve benim sayfalarımda ki Thema biraz ağırdır diye düşünmüştüm. Buna rağmen; tabii ki Sen hangisini istersen o olmalıdır; biz sadece sana öğüt verebiliriz. Senden ricam…halanın söylediklerinin senin için en iyisi olduğunu anlaman dır.
  Başarılar diliyorum…sevgili Duygu…

  Sevgilerimle
  Amcan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: