ANNEMİ BÜYÜTE BİLİRMİYİM?

 Uzun zamandır üzerine düşündüğüm ve konuştuğum bir konudur ‘annelik’. Anne olan ve anne adaylarına seslenmek istedim.

 Geleceğimizi oluşturan yegane temel yapı taşlarına şekil vermektesiniz. Çocuklarımızın iyi eğitimli, bilgili, görgülü, inançlı ve de kişilik sahibi olmaları sizlerin elinde.

 Son günlerde “Kadına Şiddet” başlığında yazılı ve görsel basında pek çok haber ve klipler yapılmaktadır.

 Erkekler ve şiddet tartışılmakta ama asıl hastalığın adı –teşhis- edilememektedir. İki genç evlenirler, derken genç kadın hamile kalır ve çocuğunu dünyaya getirir. Kadın henüz kendini ve eşini bile tanıyamamışken anne olmuştur. Çocuğa gerekli ilk eğitimi –kendi bildiğince tabii- yakın temasta olan kişi verir her zaman.

 Derken günün birinde anne oğluna nasihatlerde bulunmaya başlar; ‘Aman oğlum oku da büyüyüp adam ol, bizi de rahat ettirirsin”. Günün birinde bu dediği olur oğlu büyük bir şirketin genel müdürü olur. Bir gün oğul evin kapısını çalarak gelin adayıyla karşısına dikilir. Anne şaşkınlıkla karşılar bu durumu ama bozuntuya vermez.

 Nikah günü gelip çatınca anne oğlunu kenara çekip kendince nasihatlerde bulunmaya başlar. “Ben seni ellere çalışasın diye mi büyüttüm. Sakın fazla yüz verme. Çok konuşursa gerekeni yaparsın haddini bildirirsin. Evin reisi sensin, hakimiyet sende olmalı..” vs gibi gereksiz ileride çok vahim sonuçlar doğuracak sözlerle yönetmeye çalışır.

 Kendisi mutsuz bir yaşam geçirmiş, psikolojik rahatsızlıkları olan kişiliği oturmamış  pek çok kişide özellikle de kadınlar, ‘mutlu olmayı’ kendilerine  ceza olarak görürler.

 Mutsuzluk onların kimlikleridir. Bu egoist ve sadist düşünceye sahip bir annenin yetiştirdiği çocuk ne kadar sağlıklı ve güvenilir olabilir.

 Bir gündüz kuşağında kadın programlarının birinde beğenerek izlediğim ve sevdiğim İclal Aydın konuşuyordu. “Bir gün anne kızını evlendirir. Kızı kocasından annesine övgüyle bahsetmekte, evde her türlü işleri yaptığını söylemektedir. Hatta çamaşır, bulaşık, ütü, alışveriş vs…Anne bu duruma sevinir ve gayet normal karşılayarak kızını ve damadını tebrik eder. Derken bir gün oğlu evlenir ve akşam yemeğine davet edilir. Oğlunun masaya tabakları koyduğunu, bulaşıkları yıkadığını, ortalığı topladığını, çamaşırları ütülediğini görünce kıyamet kopar; ‘Sen erkeksin bu işler kadın işidir, ben seni ellere hizmet edesin diye mi büyüttüm a aptal oğlum’. Diyerek söylene söylene evine döner.

 Kendi içinde tutarsız olan biri yetiştirdiği çocuklara  ne denli faydası olur orası muamma. Ama şu bir gerçek ki annelerimizin ve anne adaylarının geleceğimizin yapı taşları olan çocuklarımızı yetiştirmede gerekli eğitim, bilgi ve donanımlara haiz olması kaçınılmazdır.

 Cahil bir zihniyetin yetiştirdiği çocuk her ne kadar bilgiye ve tahsile sahip olsa da, aileden almış ya da almamış olduğu görgü ve etik değerleri taşımadığı müddetçe, kendi ve himayesi altında bulunan insanlar da refah içinde olmayacaklardır.

 Sosyal ve kültürel bir yaşam kalitesinde bulunan bireyler çevresine ve kendisine daha faydalı bireylerdir. Tercihler bizi değil, biz tercihleri belirleriz.

 Bütün hafta boyunca evde çay partileri düzenleyip, tv deki programların eleştirisini yapan, komşusunun ya da sokakta acı çeken bir çocuğun nedenini öğrenmek varken ‘bananeci’  insanların ne gibi bir faydası olur ki topluma.

 Liderleri yetiştiren analardır. Faziletli liderleri yetiştiren ise kendinden önce evladını ve üzerinde doğduğu toprakları düşünen annelerdir.

 “ Balık baştan kokar” deyimini ülkeleri yönetenler için kullanmışımdır hep. Bu yazımda anneleri konu almamdaki sebep ise dünyayı doğuran ve çoğaltan, yöneten konumunda olmalarıdır.

 Geleceğimizi barışık ve mutlu görmek istiyorsak, kendi egolarımızı ve isteklerimizi çocuklarımıza aşılamadan, içlerinde keşfedilmemiş özlerini açığa çıkarmalarına yardım etmeliyiz

Yazan Ayşegül KARAYEL

Reklamlar

Hakkında Duygu Karayel
Ben Duygu KARAYEL, Ülkemi ve ülkemin insanlarını seviyorum. Bize Cumhuriyeti armağan edenlere, başta M.K. Atatürk olmak üzere saygı ve şükranlarımı sunarım!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: